Wywiad z szefem kuchni Novotel Warszawa Centrum, czyli jak zredukować ilość odpadów żywnościowych w hotelu o 50%?

Co roku na świecie marnuje się i wyrzuca ponad 30% produkowanej żywności. To przeszło cztery razy więcej, niż potrzeba do wyeliminowania globalnego zjawiska głodu, które dotyka 792 milionów ludzi. Marnotrawstwo pożywienia jest niemoralne ze społecznego punktu widzenia. Wywołuje katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego i stanowi wypaczenie we współczesnej gospodarce światowej.

 

Szef kuchni Hotel Novotel Warsaw Centrum, Jakub Emanuel Malec

Orbis, czyli odpowiedzialny biznes

Aby stawić czoła tej pladze, grupa Orbis rozpoczęła latem 2016 r. program walki z marnotrawstwem żywności w swoim największym hotelu w Polsce – Hotelu Novotel Warszawa Centrum. 730 pokoi, blisko 1500 osób na śniadaniu przy pełnym obłożeniu obiektu – to tyle, co małe miasto! Zreformowanie metod funkcjonowania pod kątem ograniczenia wyrzucanej żywności było więc nie lada wyzwaniem.

Wstępne obserwacje w restauracji hotelowej podczas okresu testowego pozwoliły na postawienie diagnozy: 700 kg odpadów żywnościowych wygenerowanych w 2 tygodnie. Sześć miesięcy później, ilość wyrzucanej żywności zredukowano o 50%.

 

Film wideo, który inspiruje

Little Infinity zrealizowała dla grupy Orbis Accor Hotels wywiad wideo, w którym Jakub Emanuel Malec, szef kuchni hotelu Novotel Warsaw Centrum, wyjaśnia, na czym polega program walki z marnotrawstwem żywności wdrażany w hotelowej kuchni od lipca 2016 r.

Dzięki nowej koncepcji serwowania śniadań i lunchów, zarówno tych w formie bufetu jak i gotowych dań na talerzach, hotel Novotel Warsaw Centrum zredukował o 50% ilość kuchennych odpadów. Szef kuchni nie zamierza jednak na tym poprzestać! Ambitne plany zmian są już gotowe dla całej grupy Orbis Accor Hotels.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu o tym, jak hotelarski gigant skutecznie walczy z problemami marnotrawstwa żywności. Przekonajmy się, że w walce z tą prawdziwą aberracją – ekonomiczną, społeczną i ekologiczną – każdy z nas ma do odegrania istotną rolę!

Leave A Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *