Dom Bez Odpadów 04.12.2016

„Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”

Wykład Bei Johnson + dyskusja „Dom bez odpadów: czy to jest realne?”

 

Little Greenfinity, przy wsparciu swoich partnerów: Fundacji Alter Eko, Fundacji Heinrich Böll, Zero Waste Polska, Make Resources Count, Auchan Polska, Credit Agricole, Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego w Polsce, zaprasza na wyjątkową konferencję pt. „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”, która odbyła się w niedzielę, 4 grudnia w Warszawie.

Kluczowym punktem konferencji był pierwszy w Polsce wykład Bei Johnson.

 

Coleman-Rayner | Bae Johnson

Coleman-Rayner | Bae Johnson

Wszyscy jesteśmy producentami odpadów, a skala ich wytwarzania z roku na rok rośnie. Odpady stały się symbolem działalności człowieka i produktem ubocznym naszej cywilizacji. Polacy produkują ich coraz więcej: na głowę to już ponad 280 kg rocznie! Według najnowszych danych GUS w 2015 r. w Polsce zebranych zostało 10 863,5 tys. ton odpadów komunalnych, o 5,2% więcej niż rok wcześniej.

Ze względu na zawrotne tempo przyrostu ludności istnieje pilna potrzeba, abyśmy stali się społeczeństwem, które konsumuje bardziej świadomie oraz wykorzystuje dostępne surowce bardziej wydajnie. Do tego przekonuje nas Bea Johnson – orędowniczka ruchu zerowaste. Zamiast dzikiej, zero-jedynkowej konsumpcji Bea proponuje lepszą organizację, przemyślane zakupy, naprawę i pożyczanie. Argumentem przemawiającym za tymi zmianami może być nie tylko troska o środowisko ale również oszczędność dla naszych portfeli. Bea i jej czteroosobowa rodzina produkuje jeden słoik odpadów rocznie, a ich budżet domowy wzrósł o 40%!

Zerowaste staje się coraz popularniejszym nurtem. Niedawno w Warszawie powstał pierwszy sklep bezodpadowy, wciąż stosunkowo liczne są punkty naprawy i reperacji uszkodzonych butów, ubrań i urządzeń. Stosunkowo trudna wydaje się być zmiana mentalności. Nasze codzienne nawyki i przyzwyczajenia są często mało przemyślane. Począwszy od potrzeby wypicia porannej kawy na wynos w jednorazowym kubku, skończywszy na bezrefleksyjnym sięganiu po nieśmiertelne foliówki, które są wciąż dostępne w naszych sklepach. Jak skutecznie wdrożyć zwyczaje w duchu zerowaste i tym samym znacznie ograniczyć wytwarzanie odpadów? O tym mogliśmy się dowiedzieć od Bei Johnson, podczas wyjątkowego, jedynego w Polsce wykładu „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”.

 

Program konferencji:

16.30 Powitanie uczestników

16.50 Podziękowania dla sponsorów i osób wspierających. Słowo wstępne: Odpady w kontekście polskim – Virginie Little

17.00 Wykład – Bea Johnson „Dom bez odpadów” + sesja pytań od publiczności

18.00 Panel dyskusyjny: „Dom bez odpadów w Polsce. Czy to jest realne?”
Bea Johnson – orędowniczka ruchu Zero Waste
dr Marek Goleń – Szkoła Główna Handlowa
Vincent Dujardin – dyrektor generalny Hotelu Novotelu Centrum Warszawa
Dorota Patejko – dyrektorka CSR Auchan Polska
Paweł Głuszyński – Zero Waste Europe
Kamila Musiatowicz- Fundacja alter eko

18:45 Poczęstunek zgodny z zasadami „zero waste”

 

Poznajcie Beę Johnson i jej niezwykłą historię tutaj.