Bea Johnson

Bea Johnson:  Autorka, wykładowczyni, konsultantka i ekspertka filozofii „zero waste”

 

Ponad 102 000 fanów na Facebooku, 99 000 obserwatorów na Instagramie i 32 000 na Twitterze. Jest fenomenem na skalę światową, międzynarodowym guru filozofii bezśmieciowej. W dniu 4 grudnia o godz. 16:30 Bea Johnson wystąpi z pierwszym wykładem w Polsce!

 

b-johnson-portret-1W 2008 roku Bea Johnson wyeliminowała śmieci z życia swojego i swoich bliskich: dziś roczne odpady jej czteroosobowej rodziny mieszczą się w 1-litrowym słoiku.

Poprzez swój blog i książkę pt. „Zero Waste” (bestseller przetłumaczony na 12 języków), Bea stała się inicjatorką globalnego ruchu zerośmieciowego. Zachęca rosnące grono odbiorców do uproszczenia trybu życia i radykalnego zmniejszenia ilości odpadów w myśl 5 zasad: Odmawiaj (Nie kupuj), Ograniczaj (Kupuj mniej), Używaj ponownie, Przetwarzaj, Kompostuj. Bea rozbraja wszelkie klisze udowadniając, że życie bez śmieci nie tylko może być piękne, ale jest dobre dla zdrowia, oszczędza czas i pieniądze. Odkąd została laureatką nagrody „Green Awards”, Bea odpowiada na rosnące zainteresowanie medialne, występując na uczelniach, eventach firmowych, sympozjach i targach. Gościła w mediach na całym świecie – od New York Times’a po BBC – stając się globalną rzeczniczką stylu życia wolnego od śmieci. Jej entuzjazm i optymizm sprawił, że okrzyknięto ją światową rzeczniczką filozofii „zero waste”, a francuski magazyn ilustrowany Paris-Match ochrzcił ją nawet mianem „nowej kapłanki ekologii”. Bea pochodzi z południa Francji, mieszka wraz z rodziną w Kalifornii.

 

Bea jest stale zapraszana w różne miejsca na świecie. Wyjaśnia, dlaczego ograniczanie wytwarzania odpadów jest tak ważne i jak realizować je w codziennym życiu dzięki nowym przyzwyczajeniom, które stopniowo stają się naszym stylem życia. Bea naturalnie i z humorem opowiada o niecodziennym koncepcie, który wraz z rodziną wdraża od 2008 roku. Przez ten czas, poprzez swój blog (Zero Waste Home), poprzez książkę, która doczekała się tłumaczeń na 12 języków, a także dzięki mediom, które nagłośniły historię i doświadczenia jej i jej rodziny, Bea zainspirowała i nadal inspiruje całe rzesze ludzi do krytycznego spojrzenia na ich postawy konsumenckie i styl życia. Wiele z tych osób stara się dziś żyć w duchu „zero waste”, inne zajmują się nią zawodowo, np. otwierając sklepy bezodpadowe (w których towary sprzedawane są bez opakowań).

Choć Bea zdaje sobie sprawę, że jej styl życia nie wszędzie jest możliwy do odtworzenia, jej opowieść skłania nas do refleksji nad naszymi postawami i codziennymi nawykami konsumenckimi. Bea przekonuje, że każdy z nas może przyczynić się do ograniczania ilości śmieci i zmniejszyć własny wpływ na środowisko dzięki pozytywnym przyzwyczajeniom… a nawet, że możemy na tym zaoszczędzić!

W Little Greenfinity już od jakiegoś czasu śledzimy historię Bei Johnson. Stwierdziliśmy, że nadszedł czas, aby zaprosić ją do Polski by mogła osobiście opowiedzieć nam o swoich doświadczeniach.

Dzięki wsparciu naszych partnerów: Fundacji Alter Eko, Fundacji Heinrich Böll, Zero Waste Polska, Make Resources Count, Auchan Polska, Credit Agricole, Ambasady Francji w Polsce i Instytutu Francuskiego w Polsce, zorganizowaliśmy konferencję pt. „Dom bez odpadów, czyli recepta na oszczędności”, w ramach której odbył się wyjątkowy wykład Bei Johnson, a po nim dyskusja pt. „Dom bez odpadów, czy to jest realne?”. Wydarzenie było świetną okazją do refleksji i inspirującej wymiany zdań na temat roli, jaką odgrywamy jako konsumenci w produkcji śmieci. Szczegółowy program konferencji jest dostępny tutaj.

Ma ponad 102 000 fanów na Facebooku, przemierza z wykładami kraje i kontynenty… Jest znana i ceniona na całym świecie. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, poniższe materiały pozwolą Wam poznać lepiej Beę Johnson i jej koncept domu bez odpadów, który przyniósł jej i jej rodzinie 40% oszczędności.

  • Jej blog: www.zerowastehome.com
  • Bea na Facebooku: www.facebook.com/ZeroWasteHome/
  • Aplikacja Bulk na Androida i iPhone’a, która wskazuje (i pozwala dodawać) sklepy bezodpadowe w mieście, w którym mieszkacie lub spędzacie wakacje. W aplikacji znajdują się sklepy warszawskie.
  • Jej książka, przetłumaczona dotąd na 12 języków (wciąż jeszcze niedostępna po polsku, ale pracujemy nad tym 😉
  • Jedna z jej najnowszych prezentacji Bei Johnson na TEDx
  • Przeczytaj prezentację Bei Johnson:

b-johnson-plaquette-pl2-p1 b-johnson-plaquette-pl2-p2  bea-johnson-dossier-presse_fr-jpg-copy